Genua to jedno z najciekawszych miast we Włoszech. Często niedoceniana przez turystów, co sprawia, ze staje się jeszcze bardziej warta odwiedzenia. Jest to miasto pełne kontrastów - z jednej strony piękna średniowieczna starówka i ukryte skarby architektury, a z drugiej nowoczesny port z atrakcjami. To świetne miejsce na autentyczne włoskie doświadczenia (również kulinarne) bez tłumu turystów oraz bardzo dobra baza wypadowa do innych ciekawych miejsc w Ligurii. Więcej o Ligurii i jak się do niej dostać przeczytasz tutaj:

Do naszego hotelu Nologo https://www.hotelnologo.it/ położonego niedaleko dworca kolejowego Genua Brignole, dotarliśmy dosyć szybko i dużo przed czasem kiedy mogliśmy zrobić check-in. Chcieliśmy zostawić tylko bagaże, ale okazało się, ze jeden z naszych pokoi jest już gotowy i możemy z niego skorzystać. Bardzo miła i pomocna obsługa w recepcji zasługuje na pochwałę. No i jeszcze mega wygodne łóżka 😎
Dla nas był to pierwszy raz w Genui, ale Kris i Lea, którzy nas tam zabrali, odwiedzili miasto już kilka razy. To ich ukochane miejsce na ziemi, wiec byli naszymi przewodnikami. Swoją drogą jakie to dziwne uczucie kiedy ktoś organizuje wszystko za ciebie i nie musisz się o nic martwic.
Podziwianie rozpoczęliśmy zaraz po wyjściu z hotelu. Włoska architektura zawsze i wszędzie robi wrażenie. Po kilkunastominutowym spacerze dotarliśmy do jednego z głównych placów w mieście Piazza de Ferrari. Leży on w samym sercu miasta, otoczony wspaniałymi budynkami z XIX i XX wieku. Te budynki to miedzy innymi Palazzo Ducale - dawna rezydencja dożów, współcześnie centrum wystaw i wydarzeń kulturalnych, Teatro Carlo Felice - główny teatr operowy w Genui czy Palazzo della Borsa - dawny budynek giełdy. Na środku placu znajduje się duża fontanna z brązu. Plac jest miejscem spotkań mieszkańców jak i turystów. To z reguły tutaj zaczyna i kończy się większość wycieczek z przewodnikiem. Dla nas było to również świetne miejsce na zjedzenie przepysznej focacci kupionej w pobliskiej focaccerii Antico Forno Patrone. Gorąco polecamy to miejsce, bo zarówno focaccie jak i desery są przepyszne i w bardzo przystępnych cenach.

Z placu jest 5 minut spacerem do kolejnego miejsca, które jest bardzo symboliczne dla Genui - Casa di Colombo czyli dom Krzysztofa Kolumba. Znajduje się on przy Piazza Dante, tuż obok Porta Soprana, jednej z dawnych bram miejskich. Jest to rekonstrukcja domu, w którym Kolumb mieszkał w młodości. Oryginalny budynek powstał w XIII wieku, ale niestety został zniszczony przez flotę francuską w 1684 roku. W XVIII wieku na fundamentach starej budowli powstała konstrukcja, którą możemy oglądać dzisiaj. Jest to klasyczny, średniowieczny genueński dwupiętrowy budynek. Wystawy w środku przedstawiają mapy, dokumenty i informacje o życiu Kolumba. Ekspozycja nie jest za duża, ale jeśli interesuje Was historia wielkich odkryć geograficznych, to warto tam zajrzeć. Wejście do środka kosztuje 5 euro, osoby poniżej 18 lat wchodzą za darmo.

Jedną z najpiękniejszych ulic w Genui jest wpisana na listę UNESCO Via Garibaldi - znana również jako Strada Nouova. Można na niej podziwiać wspaniale renesansowe pałace, które kiedyś należały do najbogatszych rodzin miasta, np. Palazzo Bianco z bogatą kolekcją malarstwa europejskiego, w tym prace Rubensa i Caravaggia; Palazzo Rosso z kolekcją dziel Tycjana i Van Dycka czy Palazzo Doria Tursi - obecnie ratusz, w którym można zobaczyć m.in. pamiątki po Paganinim i jego słynne skrzypce. Ulica jest deptakiem i ma tylko 250 metrów długości, ale przejście jej zajmuje trochę czasu. Można spokojnie podziwiać fasady pałaców, piękne balkony, portale i freski. Wiele budynków można również zwiedzać - zarówno wnętrza jak i ogrody. Wszystkie, najczęściej czynne są miedzy 9 a 18. Można kupić bilet łączony, który pozwala zwiedzić trzy pałace. Koszt takiego biletu to 9 euro. Inną opcją na wejście do pałaców jest kupienie Genoa City Pass (24, 48 lub 72 godziny). Pass ten obejmuje wstęp do wielu atrakcji w mieście (również pałaców) oraz daje możliwość korzystania z transportu publicznego. Ceny zaczynają się od 20 euro za 24 godzinny karnet. Można go kupić tutaj https://www.genovacitypass.it/ albo tutaj https://www.getyourguide.com/en-gb/genoa-l1009/genova-city-pass-t435444/?ranking_uuid=01b9ad4e-1f3f-4502-967b-f792a251902c .

Położony na wzgórzu zamek Castello D'Albertis to jedna z najbardziej fascynujących atrakcji w Genui. W przeszłości był rezydencją kapitana Enrica D'Albertisa, podróżnika i kolekcjonera, który zgromadził tu pamiątki z całego świata. Obecnie w zamku mieści się Museo delle Culture del Mondo, prezentujące eksponaty z Ameryki, Afryki i Azji.
Dodatkowym atutem zamku jest jego położenie – zamek ma piękny ogród a z tarasów rozciąga się niesamowity widok na port i centrum miasta. Jest to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Genui. Bilet wstępu kosztuje 6 euro, poniżej 18 lat wstęp darmowy.



Skoro już z zamku zobaczyliśmy port to warto się tam udać.
Porto Antico, czyli Stary Port w Genui, to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w mieście, które łączy historię z nowoczesnością. Po rewitalizacji w latach 90. stał się główną atrakcją turystyczną, pełną muzeów, interaktywnych wystaw i wspaniałych widoków.
Warto odwiedzić Aquarium, jedno z największych w Europie, gdzie można podziwiać bogaty świat morskich stworzeń. Z kolei w Muzeum Morskim możecie zapoznać się z historia żeglugi i portu. Znajduje się tu również Biosfera - futurystyczna szklana kula, w której mieści się tropikalny ogród z roślinami, ptakami, owadami oraz małymi zwierzętami tropikalnymi.
Porto Antico to także świetne miejsce na relaks – znajdziecie tu liczne kawiarnie i restauracje serwujące świeże owoce morza, a także Città dei Bambini, interaktywne centrum edukacyjne dla dzieci. Warto spędzić tu kilka chwil, chłonąc atmosferę historycznego portu, który tętni życiem i przyciąga turystów z całego świata. To tutaj przypływają największe wycieczkowce i to było jedyne miejsce gdzie spotkaliśmy dużo turystów.


Będąc w centrum na pewno zobaczycie Katedrę San Lorenzo. Kościół ten to jeden z najważniejszych zabytków miasta. Przyciąga turystów swoją imponującą architekturą i bogatą historią. Legenda głosi, że w katedrze znajduje się Święta Miska (znana również jako "Miska Ostatniej Wieczerzy"). Według legendy, miska ta była używana podczas Ostatniej Wieczerzy przez Jezusa i jego apostołów. Chociaż nie ma jednoznacznych dowodów na to, że naczynie rzeczywiście pochodzi z Ostatniej Wieczerzy, legenda o jego pochodzeniu jest bardzo silnie zakorzeniona w tradycji miasta. Zbudowana w XII wieku katedra, łączy elementy gotyckie i renesansowe, co czyni ją prawdziwym arcydziełem. Warto zwrócić uwagę na jej fasadę z charakterystycznymi pasami czarno-białego marmuru oraz na wnętrze, które kryje niezwykłe dzieła sztuki, w tym wspaniałe freski. Duże schody katedry są doskonałym miejscem na chwilę odpoczynku i relaksu. Szczególnie dobrze smakuje na nich focaccia 😉

Ogromne wrażenie zrobił na nas Cmentarz Staglieno. Można go spokojnie nazwać galerią sztuki pod gołym niebem. Jest to jedna z najbardziej fascynujących nekropolii w Europie. Znajduje się na wzgórzu i jest obowiązkowym punktem programu dla miłośników sztuki, historii i architektury. Mark Twain nazwał go "najpiękniejszym cmentarzem świata".
Cmentarz Staglieno słynie z niesamowitych rzeźb nagrobnych, które są bardzo realistyczne. Wiele z nich zostało wykonanych przez włoskich rzeźbiarzy. Wiele rzeźb nawiązuje do motywu śmierci i przemijania. Nie jest to może typowa atrakcja turystyczna, ale może właśnie dzięki temu można tu poczuć autentyczną atmosferę i podziwiać niezwykłe dzieła sztuki w ciszy i spokoju. My, mimo tego, ze był to bardzo deszczowy dzień, spędziliśmy tam kilka godzin spacerując pomiędzy grobowcami.
Do cmentarza można dojechać autobusem nr 34 z centrum Genui. Po cmentarzu, ze względu na jego powierzchnie, kursuje bezpłatny shuttle bus.


Jeśli tak jak my kochacie piłkę nożną to nie możecie pominąć Stadionu Luigi Ferraris. Ten jeden z najstarszych stadionów we Włoszech powstał w 1911 roku. Interesujące jest to, że podobnie jak San Siro w Mediolanie, jest domem dwóch rywalizujących ze sobą drużyn: Genoa CFC i UC Sampdoria. Podczas naszego pobytu nie udało nam się trafić na mecz, ale chociaż obejrzeliśmy stadion z zewnątrz i przez uchylone drzwi mogliśmy zobaczyć murawę i trybuny. Zewnętrzne ściany stadionu to także przestrzeń, gdzie sztuka uliczna ma swoje miejsce. Graffiti przedstawiające historię i współczesność klubów są wszędzie.


Jeśli macie ochotę na dłuższy spacer to świetnym pomysłem jest spacer szeroką promenadą wzdłuż morza do rybackiej dzielnicy Boccadasse. Zobaczycie tam kolorowe domki, plaże i klimatyczne restauracje. My skusiliśmy się na gelato 😎
Boccadasse to doskonałe miejsce na relaks i odpoczynek od zgiełku centrum Genui.

Jak widać, Genua to miasto pełne historii, kultury i niezwykłego uroku, które zachwyca. Od wąskich, kolorowych uliczek, romantycznego Boccadasse, przez imponującą Katedrę San Lorenzo, aż po tętniący życiem stadion Luigi Ferraris – Genua oferuje wiele atrakcji zarówno dla miłośników historii, jak i pasjonatów sportu. To miejsce, które łączy tradycję z nowoczesnością, oferując niezapomniane doświadczenia w każdej dzielnicy. Niezależnie od tego, czy chcesz zanurzyć się w lokalnej kulturze, zajadać się włoskimi specjałami, odkrywać ukryte zakątki, czy cieszyć się piłką nożną, Genua z pewnością Cię oczaruje. Nas zaskoczyła, nakarmiła i oczarowała.



Dodaj komentarz
Komentarze